African Clubs Competitions: St. George & Dedebit advance to next round

Shimelis BekeleAddis Ababa, Ethiopia – St. George FC and Dedebit FC, Ethiopia’s representatives in this year’s Orange CAF Champions League and Confederation Cup respectively, advanced to the next round of their competitions by eliminating Jamhuri of Zanzibar and Anges Fatima of the Central African Republic.

St. George, who beat Jamhuri 3-0 two weeks ago, scored five goals here today to advance on an 8-0 aggregate score. St. George’s goal scorers were Alula Girma, Josseph, Abebaw Butako, Shimels Bekele and Adane Girma.

Dedebit’s journey in the continental competition started well when they defeated Anges Fatima 4-0 two weeks ago, but were surprisingly defeated 2-1 here at home yesterday.  But despite the loss, Dedebit also advanced on a 5-2 aggregate score.

Latest results: Orange Champions League

Team

1st leg

2nd leg

Team
Gazelle (Cha)

(0-7)

0-0

Zamalek (Egy)
Tusker (Ken)

4-1

3-0

St Michel (Sey)
Djabal (Com)

0-5

0-4

Orlando Pirates (Rsa)
Mochudi Centre Chiefs (Bot)

1-0

1-0

Maxaquene (Moz)
Olympic FC (Nig)

0-3

0-0

JSM Béjaïa (Alg)
Real Banjul (Gam)

0-1

2-1

FUS Rabat (Mar)
Séwé San Pedro (Civ)

0-0

3-0

Horoya (Gui)
Revenue Authority (Uga)

0-0

0-0 (3-4 pen)

Coton Sport (Cmr)
DYTO (Tog)

0-3

1-2

AS Vita Club (Cod)
St George (Eth)

3-0

5-0

Jamhuri (Zan)
Al Ittihad (Lby)

1-1

0-1

CA Bizerte (Tun)
Correctional Services (Les)

0-3

1-0

Dynamos (Zim)
Mbabane Swallows (Swa)

2-3

0-0

Zanaco (Zam)
Vital’O (Bdi)

0-1

2-1

APR FC (Rwa)
Recreativo Libolo (Ang)

1-0

4-0

Simba Sports (Tan)
Olympic FC (Nig)

0-3

0-0

JSM Béjaïa (Alg)
Sony Ela Nguema (Eqg)

0-7

0-0

Ashanti Kotoko (Gha)
AS Adema (Mad)

1-0

2-4

Primeiro Agosto (Ang)
LISCR (Lbr)

0-1

1-2

Union Douala (Cmr)
Casa Sport (Sén)

1-0

0-1 (3-1 pen)

Moghreb Tétouan (Mar)
Olympique Bangui (Rca)

0-0

1-5

Kano Pillars (Nga)
CF Mounana (Gab)

1-0

0-2

AC Léopards(Cgo)
ASFA Yennenga (Bfa)

1-1

ASPAC (Bén)

 

Latest results: Orange Confederation Cup

Team

1st leg

2nd leg

Team
Anse Reunion (SEY)

0-0

0-5

Gor Mahia (KEN)
Liga Muçulmana (MOZ)

2-2

1-0

Gaborone Utd (BOT)
Police (RWA)

0-1

1-1

LLB Academic (BDI)
US Bitam (GAB)

5-0

12-1

Desportivo Guadalupe (STP)
Dedebit (ETH)

4-0

1-2

Anges Fatima (CAR)
Mbabane Highlanders (SWZ)

2-1

1-2 (3-5pen)

TCO Boeny (MAD)
Diamond Stars (Sle)

1-5

1-1

AFAD Djékanou (Civ)
Anse Reunion (SEY)

0-0

0-5

Gor Mahia (KEN)
SuperSport Utd (RSA)

1-0

3-3

CS Don Bosco (COD)
Sahel (NIG)

1-1

0-1

Rail Kadiogo (BFA)
Elect Sport (CHA)

0-2

1-1

Panthère Ndé (CMR)
US Bitam (GAB)

12-1

5-0

Desportivo Guadalupe (STP)
HLM (SEN)

1-2

1-3

Gamtel (GAM)
Diables Noirs (CGO)

0-1

1-0 (5-4 pen)

New Edubiase Utd (GHA)
Séquence (GUI)

0-1

Panter (GEQ)
Recreativo Caala (ANG)

0-1

2-0

Power Dynamos (ZAM)
US Bougouni (MLI)

1-0

2-0

Haut Nkam (CMR)
Onze Créateurs (MLI)

1-1

3-0

Stella (CIV)
Johansens (SLE)

0-1

0-0

Barrack Young Controllers II (LBR)
Al Nasir (SSD)

1-3

0-5

Azam (TAN)
Khartoum El Wadani (SUD)

0-0

0-1

Al Nasr (LBA)
Team

1st leg

2nd leg

Team
Anse Reunion (SEY)

0-0

0-5

Gor Mahia (KEN)
Share

You might also like More from author

Comments are closed.