Kigali, Rwanda- Daniel Teklehaimanot of Eritrea proved why Swiss cycling team Cervélo Test Team took him as a trainee after he won his third individual and team gold medal in the 144km African Cycling Championships road race staged here today.

Daniel finished the race in 3:54.06, with Stefanos Gebreselassie of Ethiopia coming in sixth place.

The 22-year-old Daniel is currently riding for Cervélo Test Team of Switzerland as a trainee, and he is considered by far one of the best young riders coming out of Africa.

Team Eritrea won all three races and won the individual and team titles.

The championships started on Wednesday with a 40km team trial that Team Eritrea won, followed by South Africa and Ethiopia.

In the second day of competition comprising a 33km time trial, Daniel Teklehaimanot finished first, with

Tigabu Gebremariam and Stefanos Gebreselassie  of Ethiopia in 3rd and 4th place finish.


Day 1- November 10, Elite/U23 Men team time trial: 40km

South Africa, Ethiopia complete podium

Full Results
1 Eritrea 0:54:12
Daniel Teklehaimanot,
Meron Russom
Tesfai Teklit
Frekalsi Debesai
2 South Africa 0:02:19
Reinardt Janse Van Rensburg
Luthando Kaka
Jasson Bakke
3 Ethiopia 0:03:08
Msgena Kindeya
Sollomon Bittew Shiferaw
Goton Mebrahtu Biru

_____________________________________________________________________________
Day 2: Friday, November 12, Elite/U23 Men time trial: 33km
Elite/U23 Full Results
1 Daniel Teklehaimanot (Eritrea) 0:44:37.83
2 Reinardt Janse Van Rensburg (South Africa) 0:00:50.95
3 Azzedine Lagab (Algeria) 0:02:23.92
4 Adrien Niyonshuti (Rwanda) 0:02:24.03
5 Dan Craven (Namibia) 0:02:31.51
6 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Ethiopia) 0:03:01.85
7 Frekalsi Debesai (Eritrea) 0:03:14.64
8 Abdelmalek Madani (Algeria) 0:03:34.28
9 Mouhcine Lahsaini (Morocco) 0:03:36.14
10 Yannick Lincoln (Mauritius) 0:03:36.93
11 Gabriel Combrinck (South Africa) 0:03:48.36
12 Abdelati Saadoune (Morocco) 0:03:53.29
13 Fathi Ahmed Atunsi (Libyan Arab Jamahiriya) 0:04:17.16
14 Estifanos Gebresilassie (Ethiopia) 0:04:56.81
U23 classification
1 Daniel Teklehaimanot (Eritrea) 0:44:37.83
2 Reinardt Janse Van Rensburg (South Africa) 0:00:50.95
3 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Ethiopia) 0:03:01.85
4 Estifanos Gebresilassie (Ethiopia) 0:04:56.81




_________________________________________________________________

Day 3: Sunday, November 14, Elite/U23 Men road race: 144km
Elite men
Result
1 Daniel Teklehaimanot (Eri) 3:54:06
2 Meron Russom (Eri) 0:00:28
3 Dan Craven (Nam)
4 Adil Jelloul (Mar) 0:01:14
5 Araya Medhin Dawit Haile (Eri)
6 Azzedine Lagab (Alg) 0:01:31
7 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA)
8 Adrien Niyonshuti (Rwa)
9 Teweldemedhin Natnael Berhane (Eri)
10 Abdelati Saadoune (Mar)
11 Tesfai Teklit (Eri) 0:01:55
12 Paul Agorir (Ken) 0:01:59
13 Hichem Chabane (Alg) 0:02:57
14 Estifanos Gebresilassie (Eth)
15 Gabriel Combrinck (RSA) 0:03:33
16 Sollomon Bittew Shiferaw (Eth)
17 Issiaka Fofana (CIv) 0:08:09
18 Fathi Ahmed Atunsi (Lba)
19 Frekalsi Debesai (Eri)
20 Gasore Hategeka (Rwa)
21 Nathan Byukusenge (Rwa) 0:14:45
22 Emmanuel Rudahunga (Rwa)
23 Suliman Kangangi (Ken)
24 Issiaka Cisse (CIv)
25 Goton Mebrahtu Biru (Eth) 0:14:49
DNF Msgena Kindeya (Eth)
DNF Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth)
DNF Yirga Woldemaria Kinfe (Eth)
Under 23 men
Result
1 Daniel Teklehaimanot (Eri) 3:54:06
2 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) 0:01:31
3 Teweldemed Natnael Berhane (Eri)
4 Tesfai Teklit (Eri) 0:01:55
5 Hichem Chabane (Alg) 0:02:57
6 Estifanos Gebresilassie (Eth)
Share